Kronika WM
Úvodná strana
Hore

Zimné potulky na bežkách po Muránskej planine

Vo februári 2004 sme v štvorici zamierili na Muránsku planinu, kde sme si chceli užiť pár dní krásnej zimnej prírody. Dohodli sme si s lesníkmi ubytovanie na chate pri Stožkách a z tejto "základne" sme plánovali podnikať bežkové výlety do okolia.

Konečne sme našli miesto mimo pokrytia signálom mobilu, chatu bez elektriky a so zamrznutou vodou. Proste raj v zimnej prírode.

Podarilo sa. Už prvú noc sme si užili zimy do sýtosti... Vonku sa ortuť v teplomere nepodarilo vyhnať z banky do rúrky (údajne bolo okolo -25 stupňov Celzia) a v premrznutej chate sa po usilovnom kúrení síce dalo zaspať, ale nad ránom mráz preveril kvalitu našich spacákov.


Program druhého dňa bol jednoznačný - všetci sme túžili vyraziť na bežky. Tiahlym stúpaním sme po lesnej ceste vyšli na značkovanú trasu z ktorej sa chvíľami otváral nádherný výhľad na sever k hrebeňu Nízkych Tatier.

Večer sme sa rozhodli nezamrznúť, a preto sme si rozdelili služby pri celonočnom prikladaní - ktoré takmer všetky zhabal Marek (tak sa začítal do knihy, že takmer nespal).

Sobota sa niesla v znamení výletu na Veľkú lúku, Muránsky hrad a zostupu do dediny Muráň.
Masový turistický pochod bol už našťastie preč, ešte aj hraboš sa nám divil, kam to ideme, Marek absolvoval prvého papuláka a Edo večer mrzol v Muráni s naivnou nádejou, že stopne auto, ktorým sa dostane k svojmu autu...

040214 002.jpg 040214 009 Microtus agrestis.jpg 040214 014.jpg 040214 018.jpg

V nedeľu sa ciele našich ciest dočasne rozdelili - kým Staroňovci vyrazili s bežkami na Nižnú Kľakovú, Stloukalovci dali prednosť pešej túre v hlbokom snehu smerom k Fabovej holi.

Po poludní sme sa opäť stretli v chate, ktorú veselo ozobávali krivonosy (zháňali vápnik, aby mohli zahniezdiť).
Posledným dobrodružstvom tejto akcie bol odchod - ostrý vietor zafúkal lesnú cestu a Marekovi sa podarilo uviaznuť (keďže sa nič vážneho nestalo, celkom sme sa dobre pobavili).