Cyklo 2000
Úvodná strana
Hore

 

Cyklotúra Kúty - Lanžhot - trojbod - Břeclav - Valtice - Lednice a späť, 29.4. - 1.5.2000

Na vandry v Tríbeči sme sa dohodli s Mariánom a Maťou, že v rámci prvomájového voľna spravíme po dobrých minuloročných skúsenostiach s cyklotúrou na Neusiedl, cyklotúru do Ledníc. Pre nás nastal problém s bicyklami. Účet vykazoval veľké suchoty a tak nebolo začo požičať. Pomohli nám Sumkovci, no nemali nosič, ani cyklotašky. Nosič som napokon kúpil a cyklotašku mi požičala Marta Maťašovská. My sme sa pobalili a Miro nám veci previezol do Lamača. V sobotu ráno sme pricestovali do Lamača, naložili po hodine čakania ich na vlak a po pristúpení M+M v Plaveckom Štvrtku mohlo dobrodružstvo začať.
29.4.2000 Kúty - Lanžhod - trojbod - Lány - Pohansko - Břeclav 46,9km 3h. 59min.
Z Kútov po Lanžhot sme sa zoznamovali s bicyklami a cez hranicu sme prešli až na malé nedorozumenie s colníkom v pohode. Upozorňoval ma, že Lenka už má 15 preč a nemôže vycestovať na môj pas a nevšimol si jej pas. Za Lanžhotom sme sa rozhodli ísť pozrieť Trojný bod hraničný styk Rakúska - Slovenska - Čiech na sútoku Dyje a Moravy. Šli sme lužným lesom s kopou srnčej zveriny a vtákov na vodných plochách. K sútoku sme prišli napokon len ja a Marián, lebo bolo treba preliesť plot a tak dievky ostali pri bicykloch. My sme vyseli nad Moravou, šľahala nás žihľava a za plotom bol pekný chodníček. Nuž sme naň preliezli cvakli sa a šli späť. Dievkam tam vyrezávali starí vandráci z Brodského píšťalky. Na radu Čechov, ktorí sa po pás vo vode pribicyklovali po ceste, sme pokračovali po hrádzy. Obdivovali sme kopu bocianov na hniezdach, vliezli si do krytu z II.svetovej vojny. Maťa nám ukazovala vtáctvo -lysky, volavky, beluše. Skoro sme sa zrazili so stádom srnčej. Došli sme po zámočok Lány, no bol v dezolátnom stave a tak sme šli ďalej. Pohansko už bolo o inom. Pekný zámočok s múzeom Veľkomoravských vykopávok, rybníčkom. Potom sme pokračovali do Břeclavi, kde sme sa fantasticky navečerali v reštaurácii Popocatepetl za veľmi slušnú cenu. Dievky to ani všetko nezjedli a dali si to zabaliť. Keďže kemp ešte nebol otvorený, zaliezli sme pred komármi do lesa neďaleko posedu a zaľahli.
30.4.2000 Břeclav - Františkov rybník - Reinthal - Valtice zámok - Kolonáda - Valtice zámok - Belveder - Rendez-Vous - kaplnka sv.Huberta - Hraničný zámok - Hlohovec - Tri Grácie - Apollonov chrám - kemp - Lednice zámok - Minaret - kemp 50km 4h. 30min.
Budíček previedol rozzúrený poľovním, ktorého skoro šľak trafil, keď nás našiel spať vraj vedľa kŕmneho miesta. Bleskovo sme sa pobalili a vypadli. Zastavili sme sa u rybníka a krytu z vojny. Cesta viedla cez hraničný prechod a popri samých posedoch. Okolo nás pobehovali zajace, srny. U repkového poľa nad Valticami sme si dali banány a potom zišli do Valtíc. V Informačnom centre sme si umyli zuby, ja som nazbieral pečiatky a potom sme sa u fontány naraňajkovali. Nasýtení sme sa vybrali popozerať si zámok, vínotéku. Nuž a napokon nastalo cyklistické putovanie po stavbách Lichtenštajnovcov v okolí. Vyšlapali sme ku Kolonáde, dobre sa nám šúsovalo dolu. V cukrárni sme sa posilnili a šli k Belvedéru. U Rendz-Vous sme usušili stan a v tráve pooddychovali. Všade naokolo bolo plno cyklistov. Prezreli sme si kaplnku sv.Huberta, počmáranú blbcami. Zašli sme si k Hraničnému zámku, kde bola voľakedy hranica medzi Rakúskom a Moravou. Potom sme si v dvoch krčmách v Hlohovci hasili smäd, pokračovali k Trom Gráciám a popri rybníku, kde sme z vyhliadkovej veže pozorovali vodné vtáctvo, sme dorazili ku kempu pred Lednicami. Ja som si bol pozrieť aj Apollonov chrám, no je oplotený a rozbitý. Rozložili sme sa v kempe za 90Kč, pokecali so správcom zo Skalice a šli si pozrieť Lednický zámok a Minaret. V krčme sme si dali skvele chladenú citrokolu a vrátili sa späť. Okúpali sme sa, trochu posedeli u ohníka a šli spať.
1.5.2000 Kemp - Janohrad - Lednice zámok - Minaret - Lednice zámok - kemp - Břeclav - Lanžhot - Kúty
Ráno sme si dali čaj a chleba s rybičkami. Nechali sme všetky veci v kempe a naľahko vyrazili prezerať okolie. Janohrad je umelá zrúcanina, ktorá slúžila na poľovačky. Teraz je tam sála so zvieratstvom Moravy. Nasledovala prehliadka Lednického zámku, parku a Minaretu. Hore som vyšiel, no na vyhliadku som sa neodvážil vyliezť. Potom sme sa šli naobedovať a nastalo trápenie. Našiel som vyfučanú prednú gumu, pumpa nesedela. Marián šiel do kempu po ich pumpu a ja peši ku kempu. Nič sme nenapumpovali a museli sme lepiť. Napoprvé to nechytilo a tak znovu. Zdržali sme sa skoro dve hodiny. Lenke zase vypadával ľavý pedál a tak cesta bola zrazu dlhá. Za Břeclavou ma začalo bolieť koleno, fúkať protivietor a za Lanžhotom pršať. Do Kútov to bolo pre mňa trápenie a prišiel som peši. Vlakom sme šli 17,50 a po dotlačení bicyklov k Sumkovcom sme dorazili domov 20,30. Videli sme kus sveta a opäť s priateľmi.