Tabak bez dymu
Úvodná strana
Hore

Tabak bez dymu - nebezpečná náhradka

Najúspešnejšia spoločnosť v 1,1 miliardovom priemysle tabaku na cmúľanie si novú korisť prefíkane priťahuje aromatickou náhradou. Má populárne aromatizované značky. "Malé tabakové opojenie", ktoré dodávajú, uspokojuje - ale nie nadlho. Bývalý viceprezident tejto spoločnosti povedal: "Veľa ľudí môže začať s aromatickejšími produktmi, ale nakoniec sa všetci dostanú k tej najsilnejšej značke." Je propagovaná ako "Silný tabak pre silných mužov" a "Ten Vás uspokojí".

Noviny The Wall Street Journal, ktoré priniesli správu o taktike tejto spoločnosti a citovali jej popieranie, že "upravujeme obsah nikotínu", napísali aj o dvoch bývalých chemikoch spoločnosti, ktorí sa k tejto aktuálnej téme vyjadrovali po prvý raz. Povedali, že zatiaľ čo spoločnosť neupravuje obsah nikotínu, predsa upravuje množstvo nikotínu, ktoré užívatelia absorbujú. Hovoria tiež, že spoločnosť pridáva do tabaku chemické látky na zvýšenie alkality žuvacieho tabaku. Čím je tabak viac alkalický, "tým viac nikotínu uvoľňuje". Noviny dodávajú toto vysvetlenie o tabaku na cmúľanie a žuvanie: "Tabak na cmúľanie, ktorý sa niekedy mýli s tabakom na žuvanie, je rozdrvený tabak, ktorý užívajúci cmúľajú, no nežujú ho. Užívajúci si vezmú štipku tabaku čiže "porciu" a dajú si ho medzi líce a ďasno, posúvajú si ho v ústach jazykom a občas si odpľujú."

U aromatizovaných značiek vyrábaných pre začiatočníkov prvá uvoľňuje 7 percent a druhá 22 percent nikotínu, ktorý sa vstrebáva do krvného obehu. Najsilnejšia značka môže spôsobiť, že začiatočníci dávia. Jeho tabak je v jemne nakrájanej forme vhodný pre "ozajstných" mužov. Sedemdesiatdeväť percent jeho nikotínu je "voľných", pripravených na okamžité vstrebanie do krvného obehu. V Spojených štátoch začínajú cmúľať tabak v priemere deväťroční chlapci. A ktorý deväťročný chlapec bude dlho odolávať a neprejde na silnejšie značky, aby sa pripojil k "ozajstným" mužom?
Výsledná dávka nikotínu je v skutočnosti vyššia než z cigarety. U tých, čo cmúľajú tabak, je údajne štyri razy vyššie riziko, že dostanú rakovinu ústnej dutiny, a riziko, že dostanú rakovinu hrdla je 50 krát vyššie než u tých, čo tabak neužívajú.

V Spojených štátoch dočasne vzplanul verejný protest, keď matka bývalého stredoškolského majstra v ľahkej atletike podala po jeho úmrtí na rakovinu ústnej dutiny žalobu na istú tabakovú spoločnosť. Keď mal chlapec 12 rokov, dostal na rodeu zdarma plechovku tabaku na cmúľanie a postupne užíval až štyri plechovky týždenne. Podrobil sa početným bolestivým operáciám, pri ktorých mu odstránili jazyk, sánku a hrdlo. Potom sa lekári vzdali. Keď mal mladík 19 rokov, zomrel…

Boďo