Ďaleká cesta
Úvodná strana
Hore

Ak nazriem spätne do môjho kalendára, v ktorom si značím každú kmeňovú, alebo ligovú akciu, začínam uvažovať o tom, či si najbližšie nenahlásim prechodný pobyt do starej opustenej školy v Blatnici. Túto školu sme vďaka martinskému rodu získali do prenájmu, a vybrali sme si ju, ako našu základňu, kde sme mali tohto roku najviac stretnutí, či už to bol Silvester, rôzne vychádzky zamerané na poznávanie vtáctva a rastlín, lesné školy a naposledy sa tam uskutočnilo stretnutie záujemcov o prácu s deťmi a mládežou v duchu lesnej múdrosti. Začnem teda písať od začiatku, a to Silvestrom. A práve toto krásne okolie a výhodný prenájom starej školy predurčili, že sa táto dedinka stala najčastejším miestom našich stretnutí,

Silvester Ako býva zvykom, všetci členovia kmeňa strávime Silvester podľa možností spoločne. Tento rok bol Silvester výnimočný najmä tým, že sme sa ho mohli zúčastniť všetci aj s našimi polovičkami a deťmi. Modok + Katka, Tulipán + Monča + Kubko, Mladý Panter + Danka, Dodo + Táňa, Peťo + Dáša, a ja + Andy + Didi. Už zo zostavy všetkých zúčastnených sa dá vytušiť, že išlo o komorný Silvester, plný osobných rozhovorov, na ktorom však nechýbala vychádzka do okolia a večerná zábava pri gitare, svetliciach a množstve dobrých jedál.

Lesné školy - Čotokvy Naše najbližšie kmeňové a zároveň aj ligové stretnutie sa konalo až v posledný marcový víkend, opäť v Blatnickej starej škole. Išlo o prvú zo série Lesných škôl - Čotokiev, ktoré náš kmeň na tento rok pripravil. Keďže 1. apríl je dňom vtáctva, na prvej Čotokve sme sa zamerali najmä na pozorovanie vtáctva, pod vedením skúseného ornitológa Jana Topercera. Počas našej niekoľkokilometrovej vychádzky do Daňovej, sme sa ale nezabudli obzrieť ani za stromami a kríkmi, rôznymi rastlinkami, machmi a lišajníkmi. Boli sme sa pozrieť aj na danielov k ich obore a Edo nám ukázal aj koľko rôznych vodných živočíchov môžeme nájsť v obyčajnom potôčiku. Večer sme si zrobili voľné posedenie, a myslím si, že aj napriek striedavému počasiu, kedy nám aj párkrát husto zasnežilo, každý odchádzal z tejto prvej tohtoročnej lesnej školy spokojný. Presne po mesiaci sme sa opäť stretli v Blatnici na lesnej škole, a počas krásnej vychádzky na Ostrú sme sa venovali spoznávaniu rastlín a vtákov. Obdobne prebiehala aj ďalšia Čotokva v mesiaci máj. Tentokrát sme si ale vyšli na fytogenofondovú plochu, kde je na malej ploche sústredená väčšina zaujímavých rastlín z oblasti Veľkej Fatry. Každému, kto tam s nami bol, sa musela točiť hlava z toľkých nových názvov rastlín. Za dobrú organizáciu jednotlivých lesných škôl musím poďakovať najmä Modokovi a martinčanom.

Pozorovanie vtáctva Veľmi peknou akciou v tomto roku, ktorej sme sa zúčastnili síce len dvaja členovia Ďalekej cesty (Mladý Panter so mnou), bolo pozorovanie vtáctva v záhrade Bernátovce a v prírodnej rezervácií Senné rybníky. Všetkým nadšencom, ktorí sa aspoň trochu venujú poznávaniu vtákov, túto lokalitu odporúčam, a určite sa odtiaľ vrátia s novými „úlovkami“, ak si plnia činy zamerané na prírodu.

Táborenie Leto v tomto roku sme jednotliví členovia v kmeni strávili väčšinou oddelene, okrem jediného táborenia konaného začiatkom augusta pod Čertovou skalou. Tohto krátkeho augustového táborenia , kvôli daždivému počasiu sa zúčastnili len Tulipán s Mladým Panterom, a na začiatku cez víkend prišiel zmoknúť aj Peťo, Monika s Kubkom , Andy s Diankou a ja. Viacerí z nás sme niekoľko dní z leta strávili aj za hranicami našej vlasti (Švédsko, Anglicko, Taliansko, Grécko), a všetci sme sa spoločne stretli až v septembri, opäť v Blatnici, na stretnutí LLM, keď sa plánovaný výročný snem Ligy pre krajne nepriaznivé počasie nekonal.

Veľký vander V polovici októbra sme si po dlhšom čase urobili aj spoločný vander, ktorý bol zároveň aj súčasťou poslednej tohtoročnej Čotokvy. Okrem Modoka, ktorý sa k nám pripojil len na jeden deň, som krásne jesenné dni na hrebeni Veľkej Fatry strávil spolu s Mladým Panterom, s mojim bratom Fredym a s Jankom, ktorý nám snáď určil celú faunu a flóru Veľkej Fatry.

Kmeňový snem V októbri sme sa stihli stretnúť ešte raz, a to na našom kmeňovom sneme v záhrade Bernátovce pri Košiciach. Táto záhrada je oveľa väčšia, ako si niekto záhradu pod týmto pojmom predstaví, nakoľko okolité lúky, rybníčky a lesné škôlky nám okrem večerného snemu poskytli aj dosť priestoru na dennú vychádzku a tiež aj na pozorovanie vtákov.

Aj keď sa v našom kmeni nestretávame každý týždeň, a naše snemy sa nekonajú dvanásť krát do roka, verím, že náš kmeň bude aj naďalej jedným z hlavných pilierov našej menej početnej LLM na Slovensku, a že naše vedomosti o woodcrafte nezostanú iba v nás.

Za kmeň “Ďaleká cesta” Jačko