Jar 2005
Úvodná strana
Hore

Jarné táborenie kmeňa Kheya Paha Oyate pod Korytnačím vrchom

27.4.–1.5.2005

Pred desiatimi rokmi (v roku 1995) sme skupina štrnásť až sedemnásť ročných skautov založili pod Korytnačím vrchom woodcrafterský kmeň Tanšnapila – Osamelí. Postupom času sa tento rozpadol, ale záujem o kultúru a filozofiu Lakotského národa spojil niektorých z nás s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi z Piešťan a neskôr, na prelome tisícročí, aj s ľuďmi z pôvodného euroindiánskeho kmeňa Omašte Oyate, ktorého základ tvorili ľudia z Prievidze a s ktorými sme dlhú dobu táborievali. Pred niekoľkými rokmi (2002) sme sa stretli v období jarnej rovnodennosti opäť pod Korytnačím vrchom a dohodli sme sa na vytvorení pevnejšieho kruhu ľudí. Ako spomienku na Tábor štyroch smerov v lete 1996, ktorý sa konal pod Korytnačím vrchom, na ktorom sme sa väčšina z nás prvý krát stretli, sme dali nášmu spoločenstvu názov „Kheya Paha Oyate“ alebo „Ľudia od Korytnačieho vrchu“. V súčasnosti medzi nás patria aj kamaráti z Liptovského Mikuláša, Nitry, Banskej Bystrice, Žiliny ... Kmeň (kruh, thioyšpaye) je u nás tvorený viacerými rodinami ale aj jednotlivcami a množstvo detí sa u nás rok čo rok zvyšuje (veľkou mierou je to zásluha Besného Kida a Žubrienky, ktorí si s počtom piatich deti budú môcť čoskoro založiť vlastný malý kmeň ;o)

V spomienkach na množstvo súvislostí spojených s desiatimi rokmi táborenia pod Korytnačím vrchom, sme prišli opäť po roku na naše táborisko.

Doslova v poslednej chvíli po postavení tipi sa spustil dážď, ktorý s prestávkami oživenými zubatým slnkom a vystriedaný krupobitím vydržal takmer dva dni. V pohodlí tipi pri ohni zapálenom trením driev, však bolo príjemne a tak sme ich strávili vykrmovaním sa, vyrábaním drobností každodennej potreby (mokasíny ...) a občasným chodením na drevo. V piatok navečer sme pripravili všetko potrebné na obrad potnej chyže, ktorý viedol Chaze Ole.
Počas víkendu nám svietilo slnko, takže sme sa mohli pustiť aj do spracovania koží, spievania vonku pri veľkom bubne, či zbierania prvých jarných liečiviek.
Vcelku spokojné a kľudné táborenie, na ktorom sme si mohli oddýchnuť od hektického každodenného života v meste sa skončilo v nedeľu popoludní.

Orol