História kmeňa
Úvodná strana
Hore

Čo predchádzalo vzniku kmeňa

Tak ako väčšina woodcrafterov, aj my v kmeni sme sa na samom začiatku inšpirovali knihami E. T. Setona. Predovšetkým „Knihou Lesnej múdrosti“ (preloženou a upravenou Milošom Zapletalom) a „Dvomi divochmi“. Keďže všetci máme hlboké korene v trampingu, častokrát sme sa spolu stretávali na vandroch. V rokoch 1988-89 sme pre úzky okruh ľudí organizovali aj Letné trampské tábory s náplňou skautingu a woodcraftu. Poniektorí sme sa už vtedy nadchli Setonovými myšlienkami a plnením Orlích pier podľa samizdatového vydania WAPAHY, akejsi obdoby Zvítku brezovej kôry. Po niekoľkých nenápadných rozhovoroch sme sa rozhodli, že spolu sa nám bude po ceste Lesnej múdrosti kráčať radostnejšie. Preto sme sa rozhodli založiť woodcrafterský kmeň. Ustanovujúcemu snemu kmeňa predchádzala účasť našich zástupcov na stretnutí priaznivcov woodcrafterského hnutia v Prahe, kde sa okrem iného rozhodlo o obnovení československej Ligy lesnej múdrosti.


Založenie kmeňa

Dňa 12.mája 1990 sa v krásnom prostredí Plešiveckej planiny konal ustanovujúci snem kmeňa „Ďaleká cesta“.

Medzi prítomnými zakladajúcimi členmi boli: Líška, Modok, Mladý Panter, Dodo, Vlasto, Starec, Tulipán, Jačko a Yetti. Neprítomní členovia: Walden, Tom, Waldéz.

Názov kmeňa „Ďaleká cesta“ sme vymysleli aj schválili priamo na sneme. Vystihuje našu túžbu kráčať po dlhej a krásnej ceste lesnej múdrosti a zároveň pokoru pred náročnosťou tejto cesty.

 Kmeň sa delí na 3 rody, nesúce názvy hlavných hviezd Letného trojuholníka: Altair (súhvezdie Orla, Žilina), Deneb (súhvezdie Labute, Martin), Vega (súhvezdie Lýry), východ Slovenska).

Zakladajúci členovia kmeňa „Ďaleká cesta“ - zľava: Dodo, Tulipán, Mladý Panter, Líška, Vlasto, Modok a Jačko. Na fotografii chýba Yetti, ktorý fotografoval

V lete 1990 sme mali spoločný Letný tábor s woodcrafterskou tematikou na táborisku pri Čertovej skale (medzi obcami Chmeľnica a Hajtovka pri Starej Ľubovni). 

foto


Naše snemy sme spočiatku konali takmer pravidelne 4x do roka, no prišli aj roky, kedy sme mali snem len 1x ročne. Stretávame sa v rôznych krásnych kútoch Slovenka. V lete pod stanmi, v zime zväčša na chatách. V zime táboríme v tipi iba v najväčších mrazoch...

Ukážka z kmeňovej kroniky


Náš prvý zimný tábor sa konal v dňoch 2. - 6. marca 1991 v nádhernom kaňone Del Oro (v tom čase sme ho ešte volali Posvätný kaňon), vo výške 1500 m.n.m. pod Kráľovou hoľou.

foto

Na táborení sme úspešne zvládli aj stavbu iglú.

foto

1. výročný snem a letný tábor pod Čertovou skalou. (28.6. - 12.7. 1991)

foto

Zimný tábor pod Čertovou skalou (15. - 23.2. 1992)

foto

Okrem kmeňových snemov, letných a zimných táborov sme pre záujemcov a sympatizantov woodcraftu organizovali aj „Čotokvy“ (z indiánskeho slova Chautauqua), tzv. Lesné školy, a to hlavne po rozdelení Česko-Slovenskej federácie, kedy vznikli dve samostatné LLM s pôsobnosťou na Slovensku a v Čechách.

Zahajovací obrad v podaní nášho strážcu ohňa (ohnivca) „Tulipána“


Jednou z hlavných zásad woodcraftu je pobyt v prírode. V kmeni pobyt v prírode okrem táborenia v tipi a stanoch dopĺňame klasickými vandrami, splavovaním riek, amatérskym jaskyniarstvom, geológiou a mineralógiou, ornitologickými pozorovaniami a všeobecnými výpravami za poznávaním prírody. V zime aj na bežkách či korčuliach, inokedy hoci na bicykloch. Vypomáhame pri strážení hniezd orla skalného a sokola sťahovavého, zúčastňujeme sa na zimnom sčítaní vodného vtáctva, viacerí pracujeme na projektoch súvisiacich s prírodou a ochranou životného prostredia.

Na zábere je Mladý Panter, predierajúci sa trstinami v jednom z mŕtvych ramien Dunaja pri Gabčíkove. Mladý Panter a Jačko každoročne vyrážajú na miniexpedície zamerané na  poznávanie prírody. Krásne zážitky si odniesli aj z expedície z Delty Dunaja v Rumunsku roku 2002.

V januári 2002 nás navždy a nečakane opustil náš večne veselý súkmeňovec a brat „Yetti“. Kde sa Yetti ukázal, tam vládla vždy dobrá nálada a smiech.

Kamarát Yetti pri spoločnej sánkovačke vo Vrátnej v decembri 2001

V posledných rokoch sa každý z nás zaslúžil o zvýšenie počtu malých woodcrafterčiat, čím sa naše stretnutia stali komornejšími aj komfortnejšími. V súčasnosti má náš kmeň „Ďaleká cesta“ deväť právoplatných členov z Veľkej Lóže: Modok (momentálne náčelník), Tulipán (strážca ohňa – ohnivec), Dodo, Mladý Panter, Jačko (predseda Rady orlích pier), Monča, Gabika, Peťo (zvaný Vietor v poli) a Vladino. V Malej lóži sú to Dianka a Jakubko. Nesmieme však zabudnúť ani na naše nežné polovičky, deti, ďalších priaznivcov, čakateľov na vstup do kmeňa a kamarátov, ktorí nechýbajú na žiadnej spoločnej akcii.