Tajomstvá
Úvodná strana
Hore
Stanovy LLM
Zákony
Zásady
Tajomstvá
Vnútorný poriadok
Glejty

Sedem tajomstiev lesnej múdrosti


Mier noci

Boli doby, keď naše babky hovorievali, že nočný vzduch je jedovatý. Dnes vieme, že to nie je tak. Boh nezosiela v noci horší vzduch, ako cez deň. Je len chladnejší. Snáď je len nebezpečenstvo poštípania komárom infikovaným maláriou, ak sa nebudeme účinne chrániť. My však vieme, že nočný vzduch je nielen chladnejší, ale je aj posilňujúci a má upokojujúci účinok na naše nervy. Vieme, že anjel noci nesie pod svojimi krídlami uzdravujúci mier. 1udia unavení, ľudia s podráždenými nervami, ľudia trpiaci nespavosťou sa môžu zveriť noci v prírode s istotou, že dostanú požehnaný odpočinok.

Ak si vieš pripraviť v lese pohodlný prístrešok bez zbytočných umelých pomôcok, ktoré bránia toku uzdravujúcej prírodnej energie stromov, zeme a vesmíru, isto si toto tajomstvo spoznal. Skús spoznať podrobnejšie, čo všetko sa v prírode skrýva za anjelskými krídlami uzdravenia!

Už z rozprávok a mýtov vieme, že keď je niečo ukryté plášťom noci, je to pravé tajomstvo ... zoznámte sa s ďalšími tajomstvami lesnej múdrosti, ktoré majú spoločnú črtu - klenbu nočnej oblohy.


Vigília (nočné bdenie)

Vieš, že keď sedíš počas celej noci pri ohni na nejakom chránenom, vyvýšenom mieste, bez jedla, kníh a spoločnosti, dostávaš sa veľmi blízko k Veľkému duchovi? A ak po tom veľmi vrúcne túžiš, môžeš počuť hlasy a dostaneš múdrejšie myšlienky, než si mal predtým.

Ťažko k tomu niečo dodať; je to skúsenosť, o ktorú sa nedá podeliť, ktorú treba prežiť osobne.

Ak človek túži po nejakej vízii, často ju skutočne aj dostane. V poslednej dobe je to dokonca móda. Treba však vedieť ako tej vízii porozumieť, ako si ju vykladať a aký jej prisúdiť význam. Ak ste vnútorne čistí (duchovne i mravne), môže vám byť vízia dobrým radcom. Ak nie, neprikladajte svojim víziám veľký význam, môžu byť zavádzajúce a snažte sa najskôr o dôkladnú vnútornú očistu.


Polárka

Nikto nemusí zablúdiť v noci v divočine, ak je obloha natoľko jasná, že je vidno hviezdy. Lebo sedem hviezd Veľkého voza smeruje k Polárke, hviezde domova. Otáčajú sa okolo nej, ale vždy na ňu ukazujú.

Ak človek stojí v noci pod žiarivou hviezdnatou oblohou, napadá ho množstvo tajomných vecí a v duši za rozhostí veľkolepý pocit. Ale môžeme byť aj prozaickí: aké sú naše možnosti orientácie podľa hviezd okrem Polárky. Ovládaš ich všetky? Poznáš dvanásť najjasnejších hviezd a súhvezdia, v ktorých sa nachádzajú? Vieš, ktoré útvary na nočnej oblohe využívali Indiáni pri skúške zraku? Áno? Potom budeš isto poznať odpoveď na otázku, aké je tretie tajomstvo lesnej múdrosti.


Lesný chlieb

Všade v divočine je nejaká potrava, ktorú môže hladujúci človek vyhľadať a zachrániť si život. Vo všetkých častiach Spojených štátov, kde sú rybníky a pomalé vodné toky, môžeme nájsť rastliny s indiánskym menom wapato (druh šípovky - Sagittaria variabilis). Jej listy sa podobajú hrotom šípov a na podzemkoch majú výživné hľuzy veľké ako orech. Vo východných častiach Kanady a USA všade rastú medzi krovinatými porastami “indiánske zemiaky” (Psoralea esculenta). Je to popínavá rastlina so zamatovými kvetmi a nepárnopočetných listov zložených z 5, 7 alebo 9 proti sebe postavených lístkov. Na podzemku rastú orechy veľké ako orechy hikórie. Všade v púšti nájdeme rastlinu nazývanú indiánska kvaka (alebo chlebový koreň), všade na ďalekom severe nájdeme niekoľko druhov lišajníkov, ktorými sa celé mesiace živili napríklad Richardson a Franklin. V každom kraji sa vyskytuje najmenej jeden druh rastliny, ktorá vám v núdzi poskytne potravu. Pre zálesáka je to príjemná úloha - hľadať a objavovať toto skryté požehnanie vo svojom kraji.

Ortodoxní woodcrafteri držiaci sa americkej predlohy to budú mať v našich lesoch ťažké ... ale aj tak ten, kto ovláda štvrté tajomstvo lesnej múdrosti, dokáže nájsť potravu v prírode kdekoľvek. Získali ste už poctu za veľký čin: “Urči 50 divorastúcich rastlín, ktoré majú jedlé korene, výhonky, listy, plody, semená alebo oriešky a opíš, ako sa pripravujú na jedenie. Priprav z nich 5 druhov jedla.” Nie je to až také ťažké.


Posvätný oheň

Oheň založený trením driev bol vždy považovaný za posvätný. Môžete ho zapáliť jedľovým drevom na severe a východe, cédrovým na juhu a jukovým na juhozápade Ameriky ak budete postupovať podľa návodu uvedeného v Zvitku brezovej kôry. V dreve je ukryté slnečné svetlo, ktoré opäť uvoľňuje sila luku. Takto zapaľujeme oheň, ktorý je symbolom Veľkého ducha na sneme.


Liek na oblohe

Je asi najväčším tajomstvom, že slnečné lúče majú schopnosť zahnať mnohé ťažké choroby, ktoré trápia ľudstvo. Slnko je smrteľným nepriateľom napríklad zárodkov tuberkulózy. Pre väčšinu z nás sú slnečné lúče zázračným liekom. Neznáša ich snáď len jeden z päťdesiatich, ktorý trpí nejakou zvláštnou chorobou. Správnu mieru spoznáte ľahko: pokiaľ máme pri slnení príjemný pocit, všetko je v poriadku. Ak je nám to nepríjemné, mali by sme prestať, lebo bolesť je prirodzeným prejavom poškodenia organizmu.

Množia sa údaje o škodlivosti slnečného žiarenia, ktoré preniká na matku Zem cez poškodenú ozónovú vrstvu atmosféry. Nie je však vinou Slnka ani prírody, že človek ničí svoje prostredie a ohrozuje vlastnú existenciu. Treba si ale dávať pozor v dobe najintenzívnejšej páľavy, inak vám však slnečné žiarenie len prospeje. Modrú oblohu tvorí životodarné slnečné svetlo a atmosféra našej planéty - život by nebol možný ani bez jedného z nich.


Štvornásobný zákon

Z veľkého Ústredného ohňa vybiehajú štyri cesty - cesta tela, mysle, ducha a služby. Všetci ľudia, ktorí sa chcú stať skutočnými ľuďmi, musia ísť po týchto cestách. Každá z nich vedie k svetlu, k malému ohníku, ktorý zapaľujeme z veľkého ústredného ohňa. Tieto svetlá sú krása, pravda, sila a láska. Z nich vychádza dvanásť zákonov lesnej múdrosti - a to je tajomstvo štvornásobného ohňa.

Zákony vždy stručne formulujú základné pravidlá existencie určitej spoločnosti a sú normou, s ktorou by život ľudí hlásiacich sa k nej mal byť v súlade. Dvanásť zákonov lesnej múdrosti rozdelených do štyroch oblastí predstavuje mravné príkazy, ktoré robia z človeka woodcraftera, ale predovšetkým skutočného Človeka. Z posvätného ohňa môžeme čerpať duchovnú silu po celý svoj život, je symbolom cesty k vyššiemu ľudstvu. Dvanásť zákonov nás nespútava ale, naopak, oslobodzuje od horších stránok života.